6 septembrie 2026
Contact
Reper News
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Sănătate
  • Showbiz
  • Sport
Reper NewsReper News
Font +/-Aa
Cautare
  • Categorii
    • Politică
    • Local
    • Actual
    • Economic
    • Extern
    • Sănătate
    • Showbiz
    • Sport
  • Info
    • Contact
Urmați-ne
© 2025 repernews.ro
Local

Consiliul Județean suspendă licitația pentru studiile expropriative pe DJ391 și DJ393, fără oferte primite

Radu Bălescu
Ultima actualizare: 06/06/2026 01:18
Radu Bălescu
Distribuie
consiliul judetean a anulat licitatia pentru studiile necesare exproprierilor de pe dj391 si dj393 nicio firma nu a depus oferta 6a234ae551d85
Distribuie

Consiliul Județean suspendă licitația pentru studiile expropriative pe DJ391 și DJ393

Consiliul Județean Constanța a anulat licitația pentru achiziția serviciilor de proiecte – Studii de Fezabilitate în vederea declanșării procedurilor de expropiere pentru obiectivele „Modernizare DJ391, tronson Tuzla – Biruința” și „Modernizare DJ393, tronson Techirghiol – Arsa”. Licitația a fost anulată deoarece nu a fost depusă nicio ofertă.

Procedura de licitație publică a fost lansată pe 15 mai 2026, iar pe 20 mai 2026 aceasta a fost anulată. Motivul anulerii a fost lipsa ofertelor depuse.

Pentru implementarea proiectelor de modernizare, traseele propuse depășesc limitele terenurilor aflate în proprietatea Consiliului Județean Constanța, ceea ce impune necesitatea exproprierilor de terenuri. În acest context, un Studiu de Fezabilitate este esențial pentru a fundamenta coridorul de expropriere.

În cazul proiectului de modernizare a drumului județean DJ391, tronson Tuzla – Biruința, autoritățile au obținut toate avizele necesare și a fost semnat contractul de execuție, care include și proiectarea în fazele DTAC și PTE. Acest tronson are o lungime totală de 11,03 kilometri și licitația a fost amânată de mai multe ori din cauza contestațiilor întâmpinate.

Referitor la proiectul de modernizare a drumului județean DJ393, tronson Techirghiol – Arsa, acesta are o lungime de 23,541 km și dispune deja de documentația DALI și de avizele solicitate prin certificatul de urbanism. Procedura de achiziție a lucrărilor, care include și proiectarea în fazele DTAC și PTE, este în curs de finalizare.

Ambele proiecte sunt derulate prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“.

Distribuie acest articol
E-mail Copiază legătură Imprimare
Articolul precedent motivarea judecatorilor in cazul achitarii avocatului sorin calaigii probe alterate 6a2343dc18047 „Decizia Judecătorilor în cazul Avocatului Sorin Calaigii: Dovezi Controversate!”
Articolul următor consiliul judetean a anulat licitatia pentru studiile necesare exproprierilor de pe dj391 si dj393 nicio firma nu a depus oferta 6a23558425b63 Consiliul Județean renunță la licitația pentru studiile de expropriere de pe DJ391 și DJ393, din lipsă de oferte.
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Ad Image

Ultimele stiri

Accident devastator pe DN2A: O cisternă de benzină a izbucnit în flăcări după coliziunea cu un buldoexcavator, iar traficul este paralizat pe distanțe mari.

Accident devastator pe DN2A Un incendiu puternic a izbucnit marți, pe DN2A, la ieșirea din…

28/07/2026

Zelenski ignoră cererile de reinstalare a lui Fedorov la Ministerul Apărării, pe fondul tensiunilor din Kiev. Ce planuri au protestatarii?

Zelenski ignoră cererile de reinstalare a lui Fedorov la Ministerul Apărării Președintele Volodimir Zelenski nu…

28/07/2026

Zeci de tineri români, victimele unei spargeri în timpul unei aventuri în Franța

Excursie de coșmar pentru zeci de elevi români în Franța Zeci de elevi din Satu…

28/07/2026

AUR își deschide porțile negocierilor cu toate formațiunile pentru alegeri anticipate și un nou Cabinet. Simion: „Suntem pregătiți să facem compromisurile indispensabile”

AUR își deschide porțile negocierilor cu toate formațiunile pentru alegeri anticipate și un nou Cabinet…

28/07/2026

Trump își revizuiește atitudinea față de Putin: Liderul american își exprimă frustrările privind lipsa de acord din partea liderului rus pentru a pune capăt conflictului.

Trump își revizuiește atitudinea față de Putin Donald Trump își schimbă perspectiva asupra președintelui Rusiei,…

28/07/2026

S-ar putea să vă placă și

droguri cutite si arme airsoft pe strazile constantei final de saptamana aglomerat pentru jandarmii gruparii mobile tomis 699c1c1a83226
Local

Conflicte și adrenalină pe străzile Constanței: Weekend tumultuos pentru jandarmii Grupării Mobile Tomis

Moderator Radu Bălescu
lovitura dura pentru manelistul dani mocanu decizie definitiva la curtea suprema 69b9910b74131
Local

Șoc pentru manelistul Dani Mocanu: Verdict FERM de la Curtea Supremă!

Moderator Radu Bălescu
miercuri 2 aprilie se opreste apa pe mai multe strazi din constanta 67ec523564fa6
Local

Miercuri, 2 aprilie, Constanța va rămâne fără apă pe mai multe artere!

Moderator Radu Bălescu
un barbat de 66 de ani banuit de comiterea mai multor furturi retinut de politistii constanteni 68f781b3546e0
Local

Capturat de autorități: un bărbat de 66 de ani suspectat de multiple furturi în Constanța

Moderator Radu Bălescu
Reper News
Facebook Twitter Youtube
Site-ul nostru de știri îți pune la dispoziție cele mai recente informații și analize detaliate dintr-o gamă largă de domenii: politică, actualitate, economie, evenimente internaționale, lifestyle, sport și travel. Echipa noastră de jurnaliști monitorizează constant evoluțiile din întreaga lume, garantându-ți perspective echilibrate și obiective, pentru a te menține mereu bine informat.
Utile
  • Contact
  • Politica de Confidențialitate
© 2025 repernews.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?