Claudiu Manda, critică virulentă la adresa lui Ilie Bolojan
Claudiu Manda, secretar general al PSD, a lansat o critică dură la adresa lui Ilie Bolojan, liderul PNL, acuzându-l de lipsă de credibilitate în negocierile politice recent. Manda a subliniat că, în ultimele două luni, Bolojan a solicitat PSD să își asume guvernarea, iar partidul a respectat această solicitare, participând activ la discuțiile privind formarea unui guvern.
„Domnule Bolojan, ne-aţi oferit o lecţie despre lipsa cuvântului în politică. Timp de două luni aţi cerut PSD să îşi asume guvernarea. PSD şi-a respectat cuvântul. Încă de la primele consultări ne-am asumat responsabilitatea guvernării. Am acceptat să discutăm un guvern tehnocrat. Am acceptat un guvern politic. Am venit cu propuneri şi am participat la fiecare rundă de negocieri. PSD a fost interesat de un singur lucru: programul de guvernare”, a afirmat Manda.
Acesta a continuat să expună nemulțumirile sale, menționând că „de fiecare dată când PSD şi-a respectat cuvântul, Bolojan şi-a schimbat condiţiile”. Manda a criticat schimbările frecvente aduse de Bolojan în ceea ce privește formula de guvernare, candidatul și regulile negocierii, subliniind consecințele acestor acțiuni asupra credibilității lui Bolojan.
„Aţi schimbat formula de guvernare. Aţi schimbat candidatul. Aţi schimbat regulile negocierii. Domnule Bolojan, în politică poţi pierde o negociere. Dar când îţi pierzi credibilitatea, costul îl plăteşte România”, a concluzionat Claudiu Manda.
