Captura uimitoare: Canabis în valoare de 60.000 de euro, expediat din Spania pe calea curieratului. Doi tineri, arestați la Constanța!
Doi tineri, dintre care unul minor, au fost reținuți de procurorii DIICOT Constanța într-un dosar de trafic internațional și intern de droguri de risc.
Potrivit anchetatorilor, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța și procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța au investigat activitatea infracțională a două persoane cercetate pentru trafic internațional și intern de droguri de risc.
În luna iunie 2026, un bărbat de 22 de ani ar fi procurat din Spania aproximativ 5,3 kilograme de canabis, drog de risc, pe care l-ar fi introdus în România prin intermediul unei firme de curierat. Drogurile erau destinate comercializării, iar valoarea lor pe piața neagră este estimată la aproximativ 60.000 de euro.
Pe 24 iunie 2026, un minor de 17 ani a fost prins în flagrant delict în timp ce ridica coletul ce conținea substanța interzisă. Minorul ar fi acționat la solicitarea bărbatului de 22 de ani.
Flagrantul a permis ridicarea drogurilor înainte ca acestea să ajungă în circuitul de distribuție. Ancheta vizează atât persoanele implicate direct, cât și eventualele legături cu rețele de transport, distribuție sau comercializare.
Bărbatul de 22 de ani este cercetat pentru trafic internațional și intern de droguri de risc, iar minorul de 17 ani este cercetat pentru trafic de droguri de risc. Procurorii DIICOT Constanța au dispus, pe 24 iunie, reținerea celor două persoane pentru 24 de ore.
Miercuri, 25 iunie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Constanța a fost sesizat cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.
