Caniculă în Dobrogea: Zile fierbinți sub avertizare de Cod galben
Aproape jumătate din țară a intrat duminică dimineața sub avertizare cod roșu de temperaturi extreme, cu valori care vor ajunge până la 40 de grade. În celelalte regiuni, a fost emis cod portocaliu de caniculă. De luni, codul roșu se va extinde în cea mai mare parte a țării, inclusiv în București. Șase județe, inclusiv zona de litoral, se vor afla sub avertizare cod portocaliu, conform informațiilor furnizate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Începând de duminică, de la ora 10.00, Dobrogea și sud-estul Munteniei se află sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate. ANM a precizat că duminică, 28 iunie, valul de căldură va persista, iar în Dobrogea și în sud-estul Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 30 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime între 19 și 21 de grade, mai ridicate spre 23-24 de grade pe litoral și în Delta Dunării.
În aceeași perioadă, Banatul, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei se vor afla sub avertizare cod portocaliu de caniculă. De asemenea, Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei sunt vizate de o avertizare cod roșu de temperaturi extreme.
