Bianca Mei-Roșu din Constanța câștigă medalia de aur U21 la tenis de masă
Sportiva Bianca Mei-Roșu, legitimată la LPS Nicolae Rotaru și CSM Constanța, a reușit să obțină medalia de aur în proba feminină de simplu la Campionatele Europene U21 desfășurate la Cluj. Bianca, antrenată de Anamaria Sebe, a avut un parcurs impresionant, câștigând toate cele șapte meciuri disputate, cedând doar cinci seturi pe parcursul competiției.
În faza grupelor, Bianca a terminat pe primul loc, având victorii convingătoare de 4-0 în meciurile cu Eugenia Sastre (Spania), Veronika Matiunina (Ucraina) și Alexandra Chiriacova (Republica Moldova). În faza eliminatorie, a învins-o pe Mille Stoffregen (Danemarca) cu 4-2 în optimile de finală, pe Natalia Bogdanowicz (Polonia) cu 4-0 în sferturi, și pe Zuzanna Wielgos (Polonia) cu 4-2 în semifinale. Finala a fost dominată de Bianca, care s-a impus cu 4-1 în fața Sarei Tokic (Slovenia).
Pe lângă medalia de aur, Bianca a obținut și medalia de argint la proba de dublu feminin, alături de partenera sa Veronika Matiunina. Cele două au reușit să înfrunte și să elimine echipele Eireen Kalaitzidou și Koharu Itagaki (Germania) în optimi, cu 3-1, Dora Cosic (Croația) și Natalia Bogdanowicz (Polonia) în sferturi, cu 3-0, și Alexandra Chiriacova (Republica Moldova) și Sara Tokic (Slovenia) în semifinale, cu 3-2. În finala de dublu, Bianca și Veronika au cedat în fața echipei poloneze formate din Anna Brzyska și Zuzanna Wielgos, cu 1-3.
Aceste rezultate subliniază continuarea tradiției de excelență a școlii constănțene de tenis de masă, care continuă să formeze campioane la nivel european.
