Iranul proclamă acordul cu SUA ca pe o triumf al Teheranului
Memorandumul de înţelegere încheiat între Iran şi SUA pentru a pune capăt războiului a fost declarat de şeful echipei de negociere iraniene, Mohammad Bagher Ghalibaf, drept „declaraţia de înfrângere a Americii”. Ghalibaf a afirmat că acest acord nu este rezultatul presiunilor externe, ci al „rezistenţei şi hotărârii” demonstrată de naţiunea iraniană.
La o conferinţă desfăşurată la Baku, în Azerbaidjan, Ghalibaf a subliniat că memorandumul de înţelegere de la Islamabad are o semnificaţie majoră, considerându-l o victorie pentru Iran. El a declarat că securitatea în Orientul Mijlociu trebuie să fie asigurată de ţările din regiune, respingând amestecul extern și promovând cooperarea intraregională.
De asemenea, un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe pakistanez a anunţat că discuţiile tehnice între Iran şi SUA se vor relua marţea viitoare, după o scurtă pauză.
