Alina Gorghiu își apără locul în PNL
Alina Gorghiu a anunțat că va contesta în instanță eventuala sa excludere din PNL și a subliniat că nu intenționează să părăsească partidul din care face parte de aproape trei decenii. Declarația a fost făcută după expirarea ultimatumului dat de conducerea liberală celor cinci membri vizați de rezoluțiile adoptate la Congresul Extraordinar al PNL.
Fostul președinte al PNL, Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veștea, a declarat luni, după expirarea ultimatumului de a demisiona, că rămâne în partid și va contesta în instanță. „Sunt în partidul acesta de zeci de ani și de aici nu am să plec eu, au plecat mulți alții de-a lungul timpului”, a afirmat Gorghiu la Antena 3 CNN. Ea a evidențiat importanța soluțiilor pe care partidele politice trebuie să le ofere cetățenilor și a menționat că, împreună cu Adrian Veștea, a venit cu o soluție pentru deblocarea situației actuale din țară.
Gorghiu a declarat că amenințările cu demiterea sunt lipsite de temei și a avertizat că va contesta decizia de excludere în instanță. „Eu spun, vizavi de amenințările cu demisia, cu demiterea, că sunt decizii lipsite de temei, contrar interesului general. Excluderea este doar o amenințare care arată slăbiciunea actualei conduceri”, a spus ea. Gorghiu a subliniat că va continua lupta sa ca liberal în interiorul partidului cu toate pârghiile legale și statutare disponibile.
Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri – Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu – de a părăsi formațiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, iar aceștia urmează să fie excluși, conform deciziei Congresului Extraordinar. Congresul a adoptat două rezoluții: una prevede că participarea membrilor partidului la construirea unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă solicită demisia din PNL a celor cinci membri menționați.
