Alexandru Rogobete (PSD): Oamenii au fost uitați în favoarea strategiei politice
Deputatul PSD Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătății, a declarat că România se confruntă cu o criză politică, acuzând că s-au investit milioane de euro în manipulare și influențarea opiniei publice. Rogobete a subliniat că, de aproape două luni, responsabilitatea pentru țară a fost înlocuită de negocieri politice interminabile și ambiții personale.
„Au trecut aproape două luni de când România nu are un guvern cu puteri depline. Aproape două luni de când țara merge din inerție, iar direcția este dată mai degrabă de percepții construite în social media decât de decizii asumate”, a afirmat Rogobete pe Facebook. El a subliniat faptul că s-au investit resurse semnificative în manipulare și imagine, întrebându-se cine a plătit pentru aceste acțiuni.
Rogobete a adăugat că România pare să fie „tranzacționată între grupuri de interese” și că mulți încearcă să conducă țara prin platforme de socializare, în loc să acționeze cu responsabilitate față de cetățeni. „Miza nu este funcția de prim-ministru. Miza este România. Iar dacă adevărata miză este alta, nu este rolul meu să o descopăr”, a continuat el.
Deputatul social-democrat a lansat un mesaj direct către liderul PNL, Ilie Bolojan, cerându-i să se oprească din negocierile politice. „Oamenii acestei țări merită mai mult decât spectacol politic și negocieri interminabile”, a spus el. Rogobete a criticat modul în care politicienii calculează funcțiile și avantajele personale, în timp ce cetățenii se confruntă cu dificultăți economice.
„Priviți-i în ochi pe cei care nu mai știu încotro s-o ia, pe cei care și-au pierdut speranța. Nu vă e rușine? Mie îmi este de dumneavoastră! Opriți această degradare. Puneți România și românii pe primul loc. Mâine poate fi deja prea târziu”, a adăugat el.
În contextul actual, partidele politice nu au ajuns la un acord pentru învestirea unui nou guvern, iar președintele Nicușor Dan a subliniat că s-a revenit la blocajul politic. „Este responsabilitatea partidelor să negocieze o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a transmis președintele.
