Aleksandar Vucic își va încheia mandatul în curând
Preşedintele populist al Serbiei, Aleksandar Vucic, a anunțat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni și va organiza alegeri prezidenţiale și parlamentare anticipate. Această declarație a fost făcută în urma unui an și jumătate de proteste anticorupție, conduse de studenți, care au cuprins întreaga țară, ca reacție la prăbușirea unui acoperiș la o gară din Novi Sad, incident care a dus la moartea a 16 persoane.
Vucic a afirmat că „Voi fi preşedinte doar câteva săptămâni, iar apoi îmi voi da demisia”, în cadrul unui miting pro-guvernamental desfășurat în capitala Belgrad. Mandatul său, al doilea și ultimul, este programat să expire la jumătatea anului 2027.
De asemenea, el a menționat că va sprijini Partidul Progresist Sârb în obținerea victoriei în alegerile care vor urma, inclusiv în cele parlamentare anticipate, prevăzute inițial pentru anul 2027. Totuși, Vucic nu a specificat când va demisiona sau când ar putea dizolva parlamentul, o condiție necesară pentru organizarea alegerilor parlamentare anticipate.
Protestatarii, opoziția și grupurile pentru drepturile omului consideră că dezastrul de la gară este un exemplu al gestionării defectuoase a proiectelor de construcții de către guvern, precum și al corupției. Activistii din mișcarea condusă de studenți își doresc să-l confrunte pe Vucic și pe Partidul Progresist Sârb în viitoarele alegeri parlamentare și prezidențiale.
