Adrian Veștea, despre eșecul învestirii cabinetului: „Votul este lege, îl onorez cu respect”
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, menționând că a venit în acest proiect cu bune intenții. Cabinetul Veștea a ratat învestirea, obținând doar 189 de voturi de susținere, în condițiile în care erau necesare minimum 233.
„Am venit în acest proiect cu bune intenţii, dintr-o funcţie aleasă pe care mi-am câştigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a afirmat Veștea, la Parlament. El a precizat că perioada următoare va fi marcată de nesiguranță și neliniște pentru români.
Referitor la discuțiile cu liderul AUR, George Simion, Veștea a subliniat importanța dialogului cu toate formațiunile politice pentru a găsi soluții pentru economia României. „Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuţii, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluţii cât mai bune pentru economia României”, a adăugat el.
Veștea a afirmat că fiecare partid politic a avut dreptul să se manifeste. „Eu ştiu că ne-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un guvern responsabil care să poată să răspundă necesităţilor. Ceea ce vă pot spune este că eu consider că am conştiinţa împăcată. Mi-am făcut datoria. Este decizia lor. Eu am vorbit cu partidele parlamentare”, a mai spus el.
După vot, Veștea a scris pe Facebook: „Votul de astăzi nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România. Dar votul este suveran și îl respect. Nu am cerut această poziție pentru o funcție, ci am acceptat-o pentru că țara are nevoie de stabilitate, nu de blocaj. 47 de zile fără guvern ne costă deja prea mult: fonduri europene, încredere, timp pe care nu-l mai recuperăm. Rămân convins că responsabilitatea trebuie să bată orice calcul politic”.
