Ungaria restricționează activitatea centralei nucleare Paks din cauza căldurii extreme a Dunării
Ungaria a redus producția unuia dintre reactoarele centralei nucleare Paks după ce temperatura apei Dunării, utilizată pentru răcire, a depășit pragul de intervenție stabilit de autorități. Operatorul centralei, MVM, a anunțat că centrala a redus producția reactorului 3 cu 243 MW din cauza temperaturii ridicate a apei din Dunăre.
O măsurătoare efectuată sâmbătă dimineață a arătat o temperatură a apei de răcire în aval de centrală de 29,7 grade Celsius, depășind pragul de intervenție de 29,5 grade Celsius. Inginerii au început să reducă producția reactorului la ora 14.00 GMT.
Legislația ungară impune controale regulate ale apei de răcire din aval atunci când temperatura Dunării depășește 25 grade Celsius. Experții vor efectua un nou set de controale ale temperaturii începând de duminică, ora 09.00 GMT, iar măsurile ulterioare vor depinde de rezultatele acestor controale.
Ministrul ungar al energiei, Istvan Kapitany, a declarat că gospodăriile nu vor întâmpina nicio modificare din cauza producției reduse a centralei. De asemenea, ministrul a cerut gospodăriilor să își reducă între orele 16.00-19.00 GMT consumul de energie electrică pentru a diminua solicitarea rețelei electrice.
