George Simion propune „remediul” pentru criza politică
Preşedintele AUR, George Simion, solicită ca Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, afirmând că şeful statului, Nicuşor Dan, trebuie suspendat „dacă nu se conformează”. „AUR la guvernare! E singura soluţie! Dacă nu se conformează Nicuşor Dan, el trebuie suspendat”, a scris Simion pe Facebook.
În contextul actual, Nicuşor Dan a transmis că partidele au revenit la „blocajul politic”, după ce PNL se angajase să voteze un guvern minoritar PSD, dar ulterior şi-a schimbat poziţia. „Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. În baza poziţiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorităţi parlamentare: guvern minoritar PSD. Marţi, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări faţă de programul de guvernare. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia”, a scris Nicuşor Dan pe reţeaua X.
El a menţionat că este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită.
Între timp, unul dintre cei mai importanți membri ai partidului lui George Simion, Mohammad Murad, a făcut dezvăluiri despre modul în care liderul AUR ar fi negociat cu PSD. Murad susține că AUR ar fi negociat ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. De asemenea, el a menționat că mulți membri au fost nemulțumiți de faptul că George Simion nu le-a oferit detalii despre ceea ce ar trebui să voteze în Parlament.
