Un lider AUR afirmă că Simion ar fi purtat discuții cu PSD pentru obținerea de posturi în cabinetul Veștea
Unul dintre cei mai importanți membri ai AUR, Mohammad Murad, a făcut dezvăluiri cu privire la posibilele negocieri între liderul partidului, George Simion, și PSD. Murad susține că AUR ar fi discutat despre obținerea de ministere și funcții în schimbul votului pentru învestirea guvernului Veștea. Mulți membri ai partidului s-ar fi arătat nemulțumiți de lipsa de informații din partea lui Simion referitoare la votul din Parlament.
Murad afirmă că George Simion ar fi propus o „afacere” cu PSD, oferind funcții în schimbul sprijinului pentru guvern. El a declarat că, în urma negocierilor, Simion i-a spus că ar putea ocupa un post de ministru la Economie, ceea ce l-a făcut să se opună acestei propuneri, sugerându-l pe domnul Peiu în locul său.
În ziua în care guvernul Veștea a picat la vot, George Simion a declarat că AUR nu a cerut funcții, ci dorește să ajute la scoaterea țării din criză. Cu toate acestea, Murad susține că ministerele au fost folosite ca monede de schimb pentru a controla interiorul partidului.
Murad a mai precizat că, în timpul votului pentru învestirea guvernului Veștea, majoritatea membrilor AUR nu erau informați despre poziția partidului. Acesta a subliniat că, în seara votului, când Simion a făcut declarații publice, nimeni din partid nu știa ce era de făcut.
În concluzie, Murad a exprimat nemulțumirea față de deciziile luate de Simion fără consultarea membrilor partidului, afirmând că liderii de grup și secretarul general l-au întrebat pe el dacă știe ce se întâmplă, confirmând astfel lipsa de comunicare din interiorul AUR. În ciuda acestor acuzații, partidul AUR susține că toate deciziile au fost transparente și comunicate în prealabil parlamentarilor înainte de vot.
