Reacția Ministerului Afacerilor Externe al României după acuzațiile Iranului
Ministerul Afacerilor Externe din România a reacționat după acuzațiile aduse de reprezentanții Teheranului, care au acuzat țara noastră de complicitate în conflictul generat de SUA și Israel împotriva Iranului. România a pus la dispoziție baza aeriană din județul Constanța pentru avioanele de realimentare ale armatei americane.
Reprezentanții diplomației române au subliniat: „Reiterăm că România nu a fost parte a acestui conflict, prioritatea țării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu.”
De asemenea, ei au reamintit că decizia României de a oferi suport a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA. „România este o țară aliată cu responsabilități și angajamente pe care le respectă pe deplin”, au mai menționat oficialii. Aceștia au subliniat că toate deciziile luate de România sunt atent evaluate pentru a se asigura conformitatea cu prevederile Cartei ONU și cu normele relevante de drept internațional.
