Medvedev, indignat față de Republica Moldova
Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Federației Ruse, Dmitri Medvedev, a acuzat autoritățile de la Chișinău că au fost transformate de Occident într-un „regim-marionetă” destinat să acționeze împotriva Rusiei. Aceasta declarație a fost făcută în cadrul Forumului Juridic Internațional de la Sankt Petersburg.
Medvedev a afirmat că Rusia a învățat din propria experiență, referindu-se la destrămarea Uniunii Sovietice și la perioada de relaxare temporară a relațiilor cu Occidentul. El a subliniat că, sub pretextul unui parteneriat, NATO s-a apropiat de granițele Rusiei și a folosit regimuri-marionetă ca instrumente împotriva acesteia. Medvedev a menționat exemplele Georgiei și Ucrainei, care, în 2014, a devenit un focar de rusofobie. El a adăugat că o situație similară se petrece acum cu Moldova și, din păcate, și cu Armenia.
