Îngrijorare în oraș! Urșii atacă din nou: terorizează comunitatea în căutare de mâncare
Ursul brun ar putea fi scos de pe lista speciilor protejate, conform solicitării ministrului interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, adresată Bruxelles-ului. Această măsură este cerută în numele locuitorilor din zonele montane din România, care se confruntă cu o proliferare a urșilor pe ogoare și în gospodării.
Locuitorii din Covasna se plâng că urșii caută hrană chiar și pe străzile orașelor. În Sfântu Gheorghe, teama față de urși a devenit o parte a vieții cotidiene, iar mesajele RO-Alert sunt emise aproape zilnic, cu peste 150 de astfel de avertizări de la începutul anului. Oamenii preferă să își rezolve treburile doar în timpul zilei, evitând ieșirile noaptea. „Noi seara nu ieșim, avem un nepot care merge în oraș, noi mergem după el. Normal că ne e teamă”, a declarat o localnică.
Un alt bărbat a adăugat: „Mi s-a părut că s-au înmulțit în ultima vreme foarte mult, enorm de mult! Foarte periculoși! De două ori m-au atacat”. O altă femeie a menționat: „În sate umblă urșii peste tot! Noi ne ocupăm cu agricultura și nu e, nu e bine… Sunt mulți! Până acum, numai în pădure erau, dar acum sunt pe câmp. Ne e frică, dar n-avem ce face… Săptămâna trecută ne-am întâlnit, era lângă cartofi”.
În ultima săptămână, un urs care s-a aventurat pe străzile orașului a fost împușcat de autorități. În apropierea uzinei de apă și a râului Olt, autoritățile locale au amplasat o cușcă pentru capturarea urșilor care frecventează această zonă.
Viceprimarul din Sfântu Gheorghe, Toth Csaba, a subliniat că „sunt multe apeluri care rămân fără rezolvare. Momentan, se alungă ursul, dar poate să revină după aceea. Ar fi nevoie de alte tipuri de intervenții, modificarea legislației, celebra Ordonanță cu cotele de vânătoare”.
Aproape 150 de mesaje RO-Alert au fost emise de la începutul anului și până în prezent în județul Covasna, dintre care 21 doar în Sfântu Gheorghe.
