Reforma PNL: Noile numiri ale lui Bolojan
„La vremuri noi, tot noi” pare să fie deviza reformei din PNL. O parte dintre liderii de filiale demiși recent au fost înlocuiți cu oameni cu un trecut politic controversat.
Marian Petrache – Baron regional
Marian Petrache a fost numit la șefia PNL Ilfov în locul lui Hubert Thuma. Între 2005 și 2017, Petrache a fost considerat omul care controla județul Ilfov, ocupând funcțiile de consilier județean, prefect și președinte al Consiliului Județean Ilfov. S-a retras din prim-planul politicii după ce a fost acuzat de DNA de luare de mită și șantaj, fiind acuzat că, în 2008, ar fi primit contravaloarea unor sejururi la Monte Carlo și St. Moritz. În 2018, a fost achitat definitiv.
George Scripcaru – Primar cu experiență
George Scripcaru a fost desemnat să preia conducerea PNL Brașov, în locul lui Adrian Veștea. Scripcaru este o figură veche a partidului, având un mandat de primar al Brașovului din 2004, cu o singură întrerupere între 2020–2024, când a fost învins în alegeri de Allen Coliban, candidatul USR. La ultimele alegeri locale, acesta a candidat pe liste comune PNL-PSD.
George Șerban – Fost judecător
George Șerban preia interimatul la conducerea PNL Călărași. Fost judecător, numele său a ajuns în atenția publicului după ce, la scurt timp de la pensionare, a beneficiat de o pensie specială de aproximativ 8.000 de euro pe lună și a fost numit secretar de stat în Guvernul condus de Florin Cîțu.
Ioan Sârbu – General cu trecut controversat
La conducerea organizației PNL Gorj a fost numit generalul Ioan Sârbu. În 2015, acesta a fost vizat într-un dosar DNA privind suspiciuni de abuz în serviciu, legat de nereguli referitoare la contracte de închiriere dezavantajoase pentru stat și achiziții de aparatură medicală realizate în perioada în care conducea un spital militar. Ancheta a fost clasată ulterior.
Adrian Peiu – Fost membru AUR și S.O.S.
La șefia PNL Ialomița a fost propus Adrian Peiu. Politicianul a intrat în Parlament pe listele partidului SOS România, condus de Diana Șoșoacă, și a fost exclus din SOS România în 2025, alăturându-se formațiunii PACE. Anterior, acesta a fost și membru AUR.
