Furtunile au devastat localități din țară: Craiova sub ape, iar zeci de automobile au fost prinse în capcana inundațiilor
Vijeliile au făcut ravagii în mai multe localități din România. În Craiova, străzile au fost acoperite de ape în câteva minute, iar în județul Arad, mai multe case au rămas fără acoperișuri. Ploaia torențială a inundat complet drumurile din Craiova, iar zeci de șoferi au rămas blocați cu mașinile în apă care depășea jumătate de metru. Județul Dolj s-a aflat sub cod portocaliu de ploi pentru câteva ore. La Calafat, pompierii au intervenit pentru a scoate apa din gospodării.
În județul Arad, rafalele puternice de vânt au smuls acoperișul unei case și localnicii au privit cu groază cum furtuna a provocat distrugeri. Un localnic a declarat: „A fost o furtună foarte mare și a venit vântul dintr-o dată, și dintr-o dată am auzit o bubuitură mare și a ridicat tot acoperișul.” O altă localnică a menționat: „În casă e varză, a picat tavanul. Totul e umed, e vai și amar.”
Ioan Negrei, primarul din Vinga, a afirmat: „Din păcate, a plouat și înăuntru, a inundat și camerele. Probabil că comunitatea și primăria ne vom implica și vom ajuta această familie.” La Sibiu, canalizarea nu a reușit să facă față cantității mari de apă căzute, iar străzile s-au transformat în pâraie.
Deși vestul țării a fost măturat de furtuni și ploi, restul țării s-a confruntat cu temperaturi de peste 33 de grade. Meteorologii avertizează că vijeliile vor cuprinde treptat și sudul și nordul țării.
Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) a raportat intervenții în 21 de localități din opt județe în ultimele 24 de ore, pentru evacuarea apei din case, curți și beciuri, precum și pentru îndepărtarea copacilor căzuți. Efectele furtunilor s-au resimțit în județele Caraș Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaj și Timiș, unde s-a intervenit pentru evacuarea apei din 28 de case, 23 de curți, 78 de beciuri/subsoluri și pentru degajarea a 25 de copaci prăbușiți. Au fost avariate 13 autoturisme.
Potrivit meteorologilor, perioadele de instabilitate atmosferică și aversele însemnate cantitativ vor continua marți, fiind emis un Cod Galben valabil pentru intervalul orar 12:00-21:00. În zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor înregistra averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu viteze la rafală de 50-70 km/h. Cantitățile de apă vor atinge local 15-25 l/mp, iar pe arii restrânse vor depăși 30-40 l/mp.
