Guvernul Veștea a căzut în urma votului!
După eșecul nominalizării lui Eugen Tomac, Guvernul Adrian Veștea a suferit, de asemenea, un eșec. Luni, 22 iunie, la votul de învestitură, au fost exprimate doar 207 voturi, din care 189 au fost „pentru”. Pentru ca Guvernul Veștea să fie aprobat, erau necesare 233 de voturi.
Înainte de vot, social-democratul Marian Neacșu a declarat că guvernul va trece, bazându-se pe discuțiile cu grupurile parlamentare, care sugerau că voturile sunt asigurate. Totuși, surpriza a venit din partea AUR, care a decis să nu voteze acest guvern, contrar așteptărilor PSD, care se baza pe voturile parlamentarilor partidului condus de George Simion.
Pe de altă parte, nici Victor Ponta nu a fost prezent în sală, deși se specula că ar fi transmis că va vota pentru noul guvern.
