Rusia denunță Ucraina pentru atacarea suveranității Belarusului
Kremlinul a acuzat luni Ucraina că ameninţă suveranitatea Belarusului, aliat apropiat al Rusiei. Aceasta reacție a venit după ce Ucraina a acordat Minskului o săptămână pentru a demonta staţiile de retransmisie a semnalului, despre care susţine că sunt utilizate pentru a ajuta la ghidarea atacurilor ruseşti.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că această perioadă ar trebui să fie suficientă pentru liderul belarus Aleksandr Lukaşenko să îndepărteze echipamentele, avertizând că, în cazul în care Minskul nu va acționa, Ucraina va reacționa.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a afirmat că preşedinţii rus şi belarus, Vladimir Putin şi Aleksandr Lukaşenko, se aşteaptă să discute despre declaraţiile lui Zelenski „în timpul apropiat”. Peskov a caracterizat ameninţarea ca fiind „extrem de agresivă”, descriind-o drept „interferenţă în afacerile interne ale unei alte ţări” și „o încălcare a suveranităţii altei ţări”.
El a adăugat că nu există nicio îndoială că autorităţile belaruse şi Belarusul însuşi sunt capabile să-şi apere suveranitatea. Forţele ruse au folosit teritoriul belarus pentru a intra în Ucraina în februarie 2022, dar Belarusul, care găzduieşte arme nucleare tactice ruseşti, nu şi-a trimis propriile trupe şi a declarat că nu are planuri de a se alătura războiului dus de Moscova în Ucraina.
