Președintele Ungariei va fi destituit printr-o modificare a constituției
Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul său va iniția înlăturarea președintelui Tamas Sulyok printr-un amendament constituțional. De asemenea, va lansa o reformă constituțională în toamna acestui an.
Magyar a declarat: „Vom iniția încheierea mandatului președintelui în funcție, ca parte a ‘operațiunii de epurare’. A doua zi după ce amendamentele constituționale intră în vigoare, mandatul lui Tamas Sulyok se va încheia, punct.”
El a subliniat că guvernul său va adopta măsuri juridice, politice și economice ample pentru a eradica corupția în Ungaria. Constituția revizuită va fi confirmată printr-un referendum, iar parlamentul ungar va alege un nou președinte pentru a restabili autoritatea acestei funcții. Magyar a afirmat: „Ungaria are nevoie de o constituție pe care poporul ungar, indiferent de afilierea politică, o poate numi a sa”.
În plus, vor fi operate schimbări legislative pentru a stabili la 70 de ani limita maximă de vârstă a judecătorilor Curții Constituționale, ceea ce va conduce la înlăturarea lui Peter Polt din postul de președinte al Curții. Durata maximă a mandatului pentru parlamentari va fi de asemenea stabilită la 12 ani.
Premierul a subliniat că guvernul va elibera „pe oameni de mafia politică și economică care ne-a prădat țara, ne-a amenințat cetățenii și le-a făcut viața insuportabilă”. Magyar a accentuat necesitatea unor măsuri „cu maximă hotărâre și severitate în fiecare domeniu”.
Referindu-se la lupta împotriva mafiei în Italia, Magyar a menționat că asasinarea unui judecător și a unui procuror, în urmă cu 34 de ani, a șocat națiunea italiană, conducând la concluzia că infracționalitatea organizată nu poate fi înfrântă prin metode tradiționale. „Noi nu vom permite societății ungare să suporte tipul de șocuri pe care Italia le-a suportat și nici nu vom permite mafiei să sugrume, să sufoce și să jefuiască Ungaria în deceniile următoare”, a concluzionat el.
