George Simion propune un premier din AUR
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat luni că ar fi o soluție ideală ca Nicușor Dan să nominalizeze un premier din rândul AUR, menționând că acest lucru ar reprezenta o asumare a guvernării pe care mulți o evită.
„Nu avem nicio problemă şi cu altă numire. Ne-am bucura să existe o nominalizare din partea AUR şi să existe un premier AUR. Asta este o situaţie ideală pentru noi, în care ne asumăm guvernarea, o guvernare de care vedem că fug mulţi”, a afirmat Simion la Parlament.
Simion a exprimat, de asemenea, confuzia sa cu privire la fragmentarea partidelor politice și la nominalizările care nu au fost discutate în timpul consultărilor de la Cotroceni. El a subliniat că există multe aspecte ciudate în societatea românească, dar a subliniat că este momentul pentru consens și reconciliere. „Suntem dispuşi să contribuim la acest efort de reconciliere”, a adăugat el.
În plus, Simion a reiterat că prima opțiune a AUR sunt alegerile anticipate, dorind să ajungă la voința poporului. „Noi ne dorim alegerile anticipate. Faptul că suntem deschişi pentru dialog nu vrem să dispară unii şi alţii din viaţa publică, din viaţa politică”, a concluzionat el.
