Petrișor Peiu critică gestionarea crizei politice de către Nicușor Dan
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat la Digi24 modul în care președintele Nicușor Dan a gestionat criza politică actuală, acuzându-l de „impunerea voinței personale” în desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de premier. În cadrul emisiunii „În fața ta”, Peiu a declarat că abordarea președintelui este „de neacceptat într-o democrație de tip occidental” și a comparat situația cu perioada lui Carol al II-lea, menționând că procedura de suspendare a șefului statului „este oricând pe masă”.
Peiu a afirmat că Nicușor Dan a gestionat „foarte prost” actuala criză politică, criticându-l pentru că a exclus posibilitatea intrării AUR la guvernare. „A gestionat-o foarte prost, foarte prost. Eu n-am înțeles de ce trebuia domnia sa, în locul partidelor parlamentare, să traseze un cerc și să spună AUR stă în cercul ăla și toate celelalte partide, 80% din Parlament, au dreptul să facă ce vor, numai partidul AUR are dreptul doar să voteze legi în Parlament, dar nu are dreptul să participe la guvernare. Are interzis în Executiv”, a afirmat Peiu.
De asemenea, liderul AUR l-a criticat pe Nicușor Dan pentru desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier fără consultarea conducerii PNL, comparând această decizie cu cele luate în perioada lui Carol al II-lea. „Este o decizie extrem de greu de apărat de către domnia sa. Duce cu gândul la perioada Carol al II-lea, când și acesta făcea guverne în care erau și liberali și țărăniști, dar care nu aveau acceptul liderilor partidelor respective sau a forurilor statutare. Pare o impunere a voinței personale, ceea ce e totuși de neacceptat, dacă vrem să construim o democrație de tip occidental”, a spus Peiu.
Peiu a adăugat că președintele încearcă, pe modelul Băsescu, „să fie mai mult decât un notar care înregistrează ce fac majoritățile parlamentare”. „Traian Băsescu și mai apoi, Klaus Iohannis, aveau un partid cu care puteau să manevreze. Domnul Nicușor Dan nu are un astfel de partid. Oricât s-ar fi speculat că USR-ul era partidul lui, se dovedește că nu era”, a declarat liderul AUR.
În ceea ce privește procedura de suspendare a președintelui, Petrișor Peiu a afirmat că „este oricând pe masă”, dar aceasta necesită sprijin parlamentar din partea altor formațiuni politice. „Procedura suspendării este oricând pe masă, mai ales atât timp cât președintele are un comportament total ostil față de un partid care are cât de cât 20% din voturile din Parlament”, a conchis Peiu.
