Farul și Fratria Varna remizează în prima confruntare amicală a verii
Farul Constanța a disputat sâmbătă primul meci amical din această pauză competițională, întâlnind echipa bulgară Fratria Varna, locul 3 în liga secundă din Bulgaria. Meciul s-a desfășurat pe arena centrală a Academiei Hagi de la Ovidiu, în condiții de căldură extremă.
Debutul antrenorului Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică a fost marcat de o remiză, 1-1, după o primă repriză în care gazdele au avut o evoluție ștearsă, deși au dominat jocul. Farul a primit un gol rapid, în minutul 3, prin Denislav Angelov, bulgarul reluând la colțul scurt după un corner.
În ciuda mai multor ocazii create, constănțenii au terminat prima repriză fără a marca, având două șuturi în bară. La reluarea jocului, Sabău a schimbat complet echipa, introducând jucători experimentați precum Alexandru Buzbuchi și Ionuț Larie, dar și pe Joao Victor și Nicolas Popescu, fiul acționarului Gică Popescu.
Farul a reușit să restabilească egalitatea în minutul 49, grație unui șut de la distanță al lui Iulian Doicaru. Deși echipa a pus presiune pe apărarea bulgarilor, nu a reușit să marcheze din nou până la finalul meciului.
Formația Farul a folosit următorul lot: R. Munteanu – Sîrbu, Duțu, Gustavo, Țicu – Vînă, Njike, Goncear – Alibec, Sylvestre, Ișfan; repriza a doua: Buzbuchi – Maftei, Dican, Larie, J. Victor – N. Popescu, Banu, Radaslavescu – Cojocaru, Grigoryan, Doicaru.
Până la startul campionatului, Farul va mai disputa patru meciuri amicale, conform următorului program: 3 iulie, ora 17.30, cu Oțelul Galați (stadion AGH din Ovidiu), 8 iulie, ora 17.30, cu Cernomore Varna (stadion AGH din Ovidiu), 11 iulie, ora 10.30, cu FC Voluntari (stadion „Anghel Iordănescu” din Voluntari), și 11 iulie, ora 18.00, cu Dinamo București (stadion „Arcul de Triumf” din București).
