SUA lansează al doilea atac asupra Iranului
Statele Unite au efectuat, pentru a doua noapte consecutiv, atacuri asupra unor ținte militare din Iran, în urma unei escaladări recente în Strâmtoarea Ormuz, unde o navă comercială a fost lovită. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunțat că a atacat mai multe obiective militare iraniene, susținând că operațiunea este un răspuns la atacurile asupra transportului comercial din regiune.
Conform informațiilor oficiale, nava afectată este un petrolier care naviga sub pavilion panamez. Incidentul a avut loc la doar o zi după un atac similar, în contextul în care armistițiul fragil dintre Washington și Teheran pare să se apropie de colaps.
Iranul a reacționat prompt. Gardienii Revoluției au lansat rachete balistice și drone către baze americane din Kuweit și Bahrein, acuzând Statele Unite că au încălcat înțelegerea și avertizând că procesul de pace ar putea fi complet suspendat.
După noua rundă de bombardamente, președintele american Donald Trump a declarat că Washingtonul ar putea renunța la calea diplomatică și ar putea fi „forțat să termine pe cale militară treaba începută”. Într-un mesaj publicat pe Truth Social, Trump a emis un avertisment direct către Teheran: „Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista”.
