Ionuș Stroe atacă conducerea PNL
Deputatul PNL Ionuț Stroe a declarat, sâmbătă, că a te adresa unei instanțe nu reprezintă un act de sabotaj, criticând conducerea actuală a partidului pentru confuzia dintre voința personală a lui Bolojan și litera legii. Stroe, care este unul dintre contestatarii actualei conduceri a PNL, a subliniat că cei care au apelat la justiție caută dreptate, având în vedere că accesul la justiție este un principiu fundamental al statului de drept.
„Am văzut comunicatul conducerii PNL de astăzi, care nu este un atac la adresa noastră, a celor care avem opinii diferite față de Bolojan, ci este un atac la adresa unui principiu fundamental: dreptul fiecărui cetățean într-o societate democratică, inclusiv al fiecărui membru de partid, de a se adresa instanțelor de judecată”, a afirmat Stroe. El a insistat că exercitarea acestor drepturi procesuale, garantate de Constituție, nu poate fi considerată un atac la adresa partidului.
„Ei confundă voința lor, voința proprie a lui Bolojan, cu litera legii. Când conducerea actuală a PNL ne numește pe noi, pe cei care își caută dreptatea în fața judecătorilor, pucisti, ne sugerează că puterea judecătorească n-ar trebui să existe sau să existe după voința lui Bolojan. Aceasta nu este o poziție liberală sau democratică și nu justifică acest comportament autocratic”, a adăugat Stroe, menționând și presiunea publică inacceptabilă asupra magistraților.
Partidul Național Liberal a criticat, de asemenea, modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, solicitând respectarea dreptului la apărare. PNL a subliniat că avocații partidului nu au primit încă acces la dosar și nu au putut consulta documentele. De asemenea, PNL a afirmat că aceiași pucisti continuă ofensiva împotriva propriului partid, introducând noi acțiuni la Tribunalul București pentru suspendarea și anularea hotărârilor adoptate de Congresul Extraordinar al Partidului Național Liberal.
