Întâlnire neașteptată pe traseul montan din Muntele Roșu
Jandarmii prahoveni au intervenit vineri pentru a recupera doi turiști care au solicitat ajutorul autorităților după ce au întâlnit o ursoaică cu doi pui pe un traseu din Muntele Roșu, în zona stațiunii Cheia, situată în nordul județului Prahova.
„În urma unui apel la 112, care semnala prezența unei ursoaice cu doi pui pe traseul montan dintre Muntele Roșu și Cabana Ciucaș, jandarmii montani au intervenit pentru prevenirea oricărei situații de risc. Pe traseu, colegii noștri au identificat doi turiști, tată și fiică, pe care i-au însoțit până la parcarea de la Muntele Roșu, unde aveau autoturismul”, au declarat oficialii Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.
Intervenția jandarmerilor a avut loc în cursul zilei de vineri, iar ursoaica și cei doi pui ai acesteia au fost îndepărtați din zona traseului, fără a se înregistra incidente. Jandarmii recomandă turiștilor care întâlnesc animale sălbatice în drumețiile lor să păstreze distanța, să nu încerce să se apropie de acestea pentru a le fotografia, să nu le hrănească și să apeleze imediat numărul de urgență 112.
