Adaptarea la noua realitate: Avertismentul Organizației Meteorologice Mondiale despre efectele valului de căldură
Organizația Meteorologică Mondială (WMO) avertizează că valul de căldură va avea un impact major asupra sănătății, forței de muncă, agriculturii și naturii. Experții subliniază că astfel de episoade vor deveni din ce în ce mai frecvente, iar populația trebuie să se adapteze la această nouă realitate.
Valul de caniculă din vestul Europei înaintează spre est, înregistrând temperaturi record. Germania a raportat 41,3°C într-un oraș din sud-vest, la granița cu Franța, iar în nordul țării, aproape de Olanda, s-au atins 40°C. Clare Nullis, purtătoarea de cuvânt a WMO, a declarat: „Până la sfârșitul lunii, valul de căldură se va deplasa tot mai mult spre Europa Centrală și zona Balcanilor. Se așteaptă temperaturi între trei și zece grade Celsius peste normalul acestei perioade. Și vreau să subliniez, suntem în iunie. Vedem niveluri de căldură tipice pentru sfârșitul lunii iulie, pentru august.”
John Kennedy, șeful departamentului de informații climatice din cadrul WMO, a avertizat că valurile de căldură extremă vor deveni tot mai frecvente, mai lungi și mai intense pe măsură ce încălzirea globală continuă. „Valurile de căldură extremă vor apărea mai frecvent, vor dura mai mult și vor avea o intensitate mai mare, pe măsură ce încălzirea globală continuă. Temperaturile nocturne sunt excepțional de ridicate. Când temperaturile rămân peste 20 de grade Celsius noaptea, locuințele nu pot elimina excesul de căldură, expunând oamenii la condiții periculoase în interior,” a afirmat Kennedy.
Acesta a adăugat că, în astfel de condiții, „organismul nu se poate recupera după căldura zilei.” Problemele sunt exacerbate în special în zonele urbane, unde temperaturile, în special noaptea, sunt mai ridicate din cauza mediului construit.
