Ungaria își reconfigurează echipa diplomatică
Ministerul de Externe al Ungariei recheamă de la post 37 de şefi de misiuni diplomatice ungare, într-un prim pas de înnoire a conducerii reprezentanţelor diplomatice în străinătate. Ministrul de Externe, Anita Orban, a declarat că măsura are scopul de a asigura că interesele Ungariei sunt reprezentate de ambasadori capabili să acționeze în mod credibil și eficient, în conformitate cu noile priorități de politică externă.
Deciziile de rechemare sunt motivate atât de expirarea mandatelor unor diplomaţi, cât și de dorința ministerului de a construi „un corp diplomatic profesionist care să acţioneze la un standard profesional înalt”. Anita Orban a subliniat nevoia de ambasadori și diplomați care să contribuie activ la îndeplinirea obiectivelor de politică externă ale Ungariei și să întărească capacitatea de a afirma interesele țării la nivel internațional.
În acest context, ministerul a numit un secretar de stat adjunct pentru strategia de resurse umane și pregătire. Reprezentarea eficientă a politicii externe, economice și a intereselor strategice naţionale ale Ungariei trebuie să se bazeze pe un corp diplomatic bine pregătit, motivat și profesionist, ceea ce va permite Ministerului de Externe să sprijine mai eficient îndeplinirea obiectivelor internaționale ale altor ministere.
