Amenințare neașteptată din partea Rusiei la Campionatul Mondial de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca
Echipa Rusiei de gimnastică ritmică s-a retras din etapa Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca, acuzând organizatorii de încălcarea regulamentului, după ce primarul Emil Boc a anunțat că imnul și drapelul Rusiei nu vor fi folosite în cadrul competiției. Federația Rusă a informat organismele sportive internaționale în legătură cu acest incident.
Federația internațională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele lunii mai restricțiile impuse rușilor și belarușilor după debutul ofensivei ruse în Ucraina, în 2022, permițându-le astfel gimnaștilor din cele două țări să-și folosească imnul și culorile naționale. Cu toate acestea, autoritățile din Cluj-Napoca, oraș care găzduiește o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că „drapelul rusesc nu va fi arborat și imnul național nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga”, a precizat Federația Rusă de Gimnastică într-un comunicat.
Confruntată cu această „încălcare gravă a regulilor competiției de către organizator”, echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se „retragă din competiție”, se arată în comunicat. Cu toate acestea, „echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiții care îndeplinesc cerințele World Gymnastics”, a subliniat aceasta.
Într-un videoclip postat pe rețelele sociale, primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că a fost de acord să găzduiască această competiție într-un moment în care gimnaștii ruși se aflau încă sub efectul sancțiunilor internaționale și aveau voie să participe la astfel de evenimente doar ca sportivi „neutri”. „Aș dori să fiu clar (…): imnul Rusiei nu va fi intonat și drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei țări”, a afirmat Boc, explicând că a dorit să-și exprime dezacordul „față de simbolurile politice ale unui stat agresor”.
Comitetul Olimpic Rus a numit această declarație „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport”, anunțând într-un comunicat de presă că a „informat Comitetul Internațional Olimpic despre acest incident”. Înainte de gimnastică, judo-ul și înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a Rusiei și Belarusului, în noiembrie, respectiv aprilie.
