Coreea de Nord își îmbunătățește arsenalul militar
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a supravegheat testarea unor noi sisteme de artilerie și rachete, menite să consolideze capacitatea de atac la granița cu Coreea de Sud. Kim a afirmat că rivalii Phenianului trebuie să trăiască într-o stare permanentă de „neliniște și teamă”. Testele au avut loc cu ocazia marcării a 76 de ani de la izbucnirea războiului din Coreea, conform agenției de stat KCNA.
Kim Jong Un a declarat că testele, realizate într-un loc neprecizat, au demonstrat progresele tehnologice obținute pentru a modifica poziția de tragere la „granița de sud”, referindu-se la granița intercoreeană. De asemenea, acestea au fost menite să dezvolte arme automate de mare distanță și ultraprecise. KCNA a raportat că testele au evaluat caracteristicile de luptă ale sistemului de lansatoare multiple modernizat de 240 de milimetri și 24 de tuburi, puterea încărcăturii unei rachete balistice tactice cu misiune specială, precum și precizia impactului proiectilelor cu rază extinsă de acțiune ale tunului autopropulsat de 155 de milimetri.
Agenția a menționat că lansatorul multiplu de rachete cu 24 de tuburi este un sistem îmbunătățit pentru unitățile armatei, având o rază extinsă de 90 de kilometri, automatizare a componentelor și integrare a unui sistem de ghidare precis. Kim Jong Un a subliniat că provocarea unei stări de „neliniște și teamă” inamicilor este crucială pentru descurajare și a asigurat că Coreea de Nord va prezenta rivalilor săi că mijloacele de atac cu lungă rază au fost înlocuite de versiuni modernizate în cel mai scurt timp posibil.
În Coreea de Sud, președintele Lee Jae Myung a rostit un discurs cu ocazia marcării războiului coreean, fără să facă referiri directe la Phenian. Totuși, el a subliniat angajamentul guvernului său de a proteja poporul și teritoriul sud-coreean printr-o capacitate de apărare națională puternică, promovând o „peninsulă coreeană pașnică, fără frică de război și fără nevoie de conflict”.
Regimul de la Phenian continuă să considere Coreea de Sud drept „cel mai ostil stat”, o poziție reiterată recent în timpul unei sesiuni plenare a Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, în care a respins dialogul intercoreean, în ciuda poziției conciliantă a guvernului președintelui Lee Jae Myung.
