Reacția Președintelui la închiderea consulatului român din Sankt Petersburg de către Rusia: O reciprocitate inevitabilă
Preşedintele Nicuşor Dan a comentat, joi, decizia Rusiei de a închide consulatul român din Sankt Petersburg, subliniind că această reciprocitate a măsurilor este o practică obișnuită în relațiile internaționale. El a afirmat că nu există o justificare validă din partea Rusiei pentru această acțiune și a adăugat că România nu va răspunde în mod similar.
În cadrul declarațiilor sale, Nicuşor Dan a menționat că, imediat după incidentul cu drona de la Galaţi, care a dus la rănirea a doi cetățeni români, România a decis să închidă Consulatul rus de la Constanţa și să expulzeze consulul acestuia. „A fost, în opinia mea, o măsură proporţională a României faţă de incidentul pe care l-am avut”, a declarat el.
Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că partea rusă a notificat România cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg. Această decizie vine în urma convocării ambasadorului României la Ministerul Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, la scurt timp după ce România a declarat persona non grata consulul general al Federaţiei Ruse de la Constanţa, ca urmare a incidentului cu drona de la Galaţi.
