Rubio avertizează asupra taxelor în Strâmtoarea Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-un turneu în Golf, a avertizat că introducerea de către Iran a unor taxe pentru navele care traversează Strâmtoarea Ormuz ar putea provoca un „haos total” și un efect de domino la nivel global. Teheranul a amenințat anterior cu „măsuri adecvate” pentru orice navă care s-ar „aventura” să traverseze strâmtoarea fără autorizația sa, ca reacție la anunțul Omanului privind deschiderea unui „coridor maritim temporar”, inițiativă coordonată cu ONU.
Strâmtoarea Ormuz, o cale navigabilă îngustă de doar 30 km lățime care separă Iranul de Oman, permite navigația doar printr-un culoar autorizat de Iran, ceea ce a fost subliniat de Rubio. Iranul intenționează să impună „taxe de redevență”, care nu existau înainte de război, iar SUA se opun ferm acestei măsuri. Aceasta constituie un punct de dispută între cele două țări, care au semnat recent un memorandum de înțelegere pentru a pune capăt războiului în Orientul Mijlociu.
„Dacă acceptăm că s-ar putea percepe taxe pentru utilizarea unei căi navigabile internaționale doar pentru că se află în apropierea spațiului teritorial al unei țări, aceasta s-ar putea răspândi în întreaga lume precum o epidemie”, a declarat Rubio în timpul unei întâlniri cu omologii săi din Consiliul de Cooperare al Golfului (CCG) la Manama, Bahrain. El a subliniat dorința SUA de a ajunge la un acord de pace cu Iranul, dar „nu cu orice preț”, având în vedere că se dorește un acord bun, real și verificabil.
Rubio a asigurat că interesele țărilor din Golf vor fi luate în considerare, menționând că „nicio parte a acestui acord nu va aduce atingere, în vreun fel, securității, stabilității sau prosperității vreunuia dintre partenerii noștri din regiunea Golfului”. Omologul său din Bahrain, Abdullatif bin Rashid Al Zayani, a evidențiat „incertitudinile” care afectează aceste țări, care au plătit un preț ridicat în urma ofensivei americano-israeliene împotriva Iranului, demarată pe 28 februarie. Aceste monarhii găzduiesc baze militare americane și au fost vizate de rachete și drone iraniene ca represalii.
