Daniel Learciu, chemat la Parchetul General vineri, în cazul procurorilor Niță și Ștefan
Daniel Learciu, directorul Oficiului Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale Constanța și fost consilier județean PSD, va fi audiat vineri, 25 iunie, la Parchetul General, în calitate de inculpat, în dosarul procurorilor Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan.
Parchetul General a efectuat 13 percheziții pe 13 mai 2026 la mai multe instituții și domicilii, inclusiv la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța și Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale – Constanța. Procurorii Niță și Ștefan au fost arestați preventiv pe 15 mai 2026.
Prin ordonanța nr. 85/76/P/2025 din data de 14 mai 2026 s-a dispus extinderea urmăririi penale ”in rem” pentru infracțiuni de cumpărare de influență, în formă continuată, conform art. 292 alin.1 Cod penal, și față de Learciu Dumitru Daniel, sub aspectul săvârșirii aceleași infracțiuni. De asemenea, Popa George Dorel este vizat pentru săvârșirea infracțiunii de cumpărare de influență, conform aceluiași articol din Codul penal.
La data de 14 mai 2026, lui Learciu Dumitru Daniel i-a fost adusă la cunoștință calitatea procesuală de suspect, el declarând că nu recunoaște fapta în sarcina sa. În cadrul perchezițiilor, au fost găsiți bani în biroul procurorului Gigi Ștefan Valentin, precum și 30.000 de euro într-o mașină a acestuia.
Un aspect interesant din referatul anchetei se referă la permisul de conducere al lui Learciu. La 16 martie 2026, între orele 09:21 și 09:55, Learciu a discutat despre un dosar care îl privea pe Popa Teodor de la CERONAV. Ulterior, la solicitarea lui Ștefan Gigi Valentin, Learciu a trimis un mesaj ofițerului de poliție George Munteanu, întrebând dacă poate ridica permisul său, care fusese reținut pentru depășirea vitezei. Ofițerul a răspuns că permisul nu a ajuns încă de la Brașov.
