Avertizări din partea Iranului pentru navele din Strâmtoarea Ormuz
Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a avertizat cu privire la traversarea Strâmtorii Ormuz fără autorizaţia sa, ameninţând navele care nu se vor conforma cu „măsuri adecvate”. Această strâmtoare este o rută strategică pentru comerţ, iar Iranul o controlează de facto începând cu războiul.
Strâmtoarea Ormuz rămâne un punct de dispută în negocierile dintre Teheran şi Washington. Iranul intenţionează să impună „taxe de redevenţă” pentru traversările care nu existau înainte de război, în timp ce SUA se opun, susţinând că aceasta este o „cale navigabilă internaţională”, în ciuda faptului că apele strâmtorii delimitează coastele iraniene şi cele ale Omanului.
„Singurul traseu autorizat pentru trecerea prin Strâmtoarea Ormuz este cel anunţat de Republica Islamică Iran”, a declarat IRGC. Orice traversare fără autorizaţie din partea Iranului este considerată „inacceptabilă şi periculoasă” şi va fi supusă unor „măsuri adecvate”, conform unui comunicat al IRGC, care denunţă „anunţul făcut de unele autorităţi privind o nouă rută maritimă”.
Ormuz este o cale navigabilă îngustă de 30 km ce separă Iranul de Oman, iar singurul itinerar permis de Iran se face printr-un culoar de-a lungul coastelor sale. Memorandumul de înţelegere încheiat între Teheran şi Washington pentru a pune capăt războiului prevede ca trecerea navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz să se facă fără taxă „doar timp de 60 de zile”.
De asemenea, textul menţionează că „Republica Islamică Iran va lua măsuri, depunând eforturi maxime, pentru a asigura securitatea trecerii navelor comerciale”. Iranul şi Omanul au anunţat că vor analiza „costurile” ce ar putea fi percepute pentru serviciile legate de administrarea strâmtorii.
Secretarul de stat american Marco Rubio, aflat într-o vizită în ţările vecine din Golf, a reafirmat că Washingtonul nu va accepta taxe sau redevenţe pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz.
