Tragedie în Ucraina: Doi membri ai unui ONG din Norvegia și-au pierdut viața în urma unui atac rusesc
Un atac lansat de forțele ruse în regiunea Herson, în sudul Ucrainei, a dus la moartea a doi angajați ucraineni ai ONG-ului norvegian Norsk Folkehjelp, specializat în deminare, și la rănirea altor patru persoane, conform autorităților locale. Bujar Hoxha, șeful misiunii ONG-ului în Ucraina, a declarat că „șase membri ai personalului nostru au fost loviți: unul dintre ei și-a pierdut viața”, iar ceilalți cinci au fost răniți, dintre care unul se află în stare critică.
Ulterior, Oleksandr Prokudin, șeful administrației militare regionale, a confirmat că al doilea angajat a murit din cauza rănilor. Medicii s-au luptat pentru a-i salva viața acestui bărbat în vârstă de 25 de ani, dar rănile s-au dovedit prea grave. Primul angajat decedat avea 24 de ani și ambii erau specializați în acțiuni de deminare.
Atacul a avut loc în orașul Novopetrivka, la aproximativ 40 de kilometri de linia frontului. Parchetul din Herson a precizat că a fost vorba despre un atac cu rachete. Bujar Hoxha a explicat că atacul ar putea fi rezultatul unor tiruri cu arme cu fragmentație și că, în momentul incidentului, nu era în vigoare nicio alertă de raid aerian. O anchetă este în curs de desfășurare.
Norsk Folkehjelp are peste 450 de angajați în Ucraina. Regiunea Herson, parțial ocupată de armata rusă, este frecvent ținta atacurilor, în special a loviturilor cu drone. De la începutul invaziei ruse în Ucraina în 2022, numeroase ONG-uri au fost vizate de atacuri. În luna mai, un vehicul aparținând unei misiuni umanitare a ONU a fost atacat de drone rusești, iar în septembrie 2025, doi membri ai echipelor de deminare din cadrul Consiliului Danez pentru Refugiați au fost uciși. De asemenea, în februarie 2024, doi lucrători umanitari internaționali din cadrul ONG-ului elvețian HEKS/EPER și-au pierdut viața în regiunea Herson.
