Ambasadorul Statelor Unite la București, la celebrarea Zilei Naționale: Forța provine din abilități, nu din efective militare
Descurajarea nu stă în numărul de trupe, ci în capabilităţi, iar capabilităţile din România rămân puternice, a declarat, miercuri, ambasadorul american la Bucureşti, Darryl Nirenberg, înaintea recepţiei de Ziua Naţională a SUA. El a reiterat angajamentul Statelor Unite faţă de NATO.
„România este în topul ţărilor care alocă 2,5% din PIB pentru apărare şi printre statele care au susţinut NATO pentru a adopta cota de 5% din PIB pentru apărare”, a subliniat Nirenberg.
Ambasadorul a evidențiat poziția strategică a României, descriind-o ca fiind situată într-un spaţiu-cheie, între Asia şi Europa, având un popor educat, cu abilităţi necesare economiei viitorului. El a menţionat că România are potenţialul de a fi un element revoluționar în ceea ce priveşte producţia de energie.
Referitor la relaţia bilaterală din domeniul apărării, Nirenberg a afirmat că România joacă un rol de lider. „E important să ne amintim că descurajarea nu stă în numărul de trupe, ci în capabilităţi, iar capabilităţile de aici, din România, în contextul NATO, rămân puternice şi cred că vor fi şi mai puternice”, a spus el.
Ambasadorul a subliniat, de asemenea, rolul-cheie al regiunii Mării Negre, menționând importanţa acesteia în misiunea NATO. „Înţelegem cât de emoţională a fost reacţia la incidentele cu drone. Marea Neagră este o parte esenţială a misiunii NATO, pentru că este spaţiul unde se întâlnesc Europa şi Asia. De asemenea, s-a dovedit a fi o zonă esenţială când a fost vorba de rolul României de a facilita tranzitul de cereale din Ucraina în contextul războiului, pentru a preveni o criză alimentară”, a adăugat Nirenberg.
În opinia sa, „cel mai american lucru” este libertatea – ideea că nu contează de unde eşti, nu contează culoarea pielii, familia din care provii. „Toată lumea din SUA are oportunitatea şi libertatea de a-şi urma calea. Libertatea a inspirat americanii de secole, dar a inspirat şi oamenii din lumea întreagă, inclusiv în România, acum 36 de ani”, a concluzionat Nirenberg.
Recepţia de Ziua Naţională a SUA celebrează 250 de ani de la Declaraţia de Independenţă.
