Rareş Bogdan atacă ipocrizia lui Bolojan
Europarlamentarul Rareş Bogdan îl critică pe liderul PNL, Ilie Bolojan, acuzându-l de ipocrizie pentru că a votat un pesedist, dar a blocat un liberal, referindu-se la refuzul PNL de a vota în Parlament guvernul lui Adrian Veştea. Bogdan afirmă că, sub pretextul unei mari responsabilităţi naţionale, se oferă sprijin unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus de un premier PSD, cu ajutorul lui Bolojan și al neoprogresistilor din PNL.
„Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancţionaţi pentru pact de guvernare cu social-democraţii deoarece ţara avea nevoie urgent de un Guvern, iar noi susţineam un premier PNL, un vicepremier PNL şi 5 miniştri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul şi să facă reforme. Acum, Bolojan şi camarila anunţă că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD”, scrie Rareş Bogdan pe Facebook.
El se întreabă cine îi sancţionează pe „Bolojan şi pe cei ce vor vota acest Guvern” și subliniază că, în contextul actual, marile principii doctrinare devin flexibile. „Acum nu mai sunt «salvarea ţării», pericolul de «junk» şi «stabilitatea bugetară» vorbe în vânt? Este un teatru ieftin”, comentează Bogdan.
Rareş Bogdan continuă, afirmând că, sub pretextul unei mari responsabilităţi naţionale, se oferă suport unui guvern minoritar PSD. „Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate”, adaugă el, evidențiind că economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an.
„Asta da coloană vertebrală!”, concluzionează eurodeputatul PNL, referindu-se la faptul că cei care se pretindeau reformatori livrează acum liniște legislativă exact celor pe care îi considerau adversari.
În urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, Ilie Bolojan a declarat că PNL consideră că o formulă realistă pentru un guvern investit este bazată pe un acord, un pact pentru România. Acesta a menționat că, în funcție de opțiunile politice, ar putea exista fie un guvern minoritar PSD, fie unul în jurul PNL-USR-UDMR.
Biroul Permanent Naţional al PNL a decis, marți seară, să nu prelungească mandatele de conducere pentru 12 filiale. Conducerea liberalilor a demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veştea și a susținătorilor săi, finalizarea acestor proceduri fiind așteptată după înregistrarea noului Statut la Tribunal.
