Capturat în Spania: Un român prins cu 139 de telefoane furate
Poliția spaniolă a arestat un român acuzat de furtul a 139 de telefoane mobile, în valoare totală de 150.000 de euro. Cele mai multe dintre aceste telefoane ar fi fost furate în timpul festivalului Primavera Sound, desfășurat la începutul acestei luni în Barcelona.
Arestarea a avut loc la autogara Barcelona Nord, cea mai importantă din capitala catalană, în momentul în care hoțul, în vârstă de 25 de ani și fără cazier judiciar în Spania, se pregătea să ia un autobuz spre România. Bărbatul a acționat ca „catâr”, un termen din argoul poliției spaniole care se referă la persoanele plătite de grupurile criminale pentru a transporta obiecte furate.
Polițiștii l-au observat pe român având o atitudine suspectă în autogară. Atunci când a văzut forțele de ordine, acesta a devenit nervos și a încercat să evite întâlnirea cu aceștia. În cele din urmă, polițiștii l-au oprit, solicitându-i actele de identitate.
În urma percheziționării bagajelor, autoritățile au descoperit cele 139 de telefoane mobile, majoritatea fiind iPhone-uri. Datorită valorii ridicate a telefoanelor, românul a fost arestat și acuzat de furt calificat și tăinuire. Ancheta a relevat că majoritatea telefoanelor au fost furate în timpul festivalului Primavera Sound, care a avut loc între 3 și 5 iunie.
