Diana Buzoianu dezvăluie detalii despre „ţeava de la Năvodari”
Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a oferit detalii importante despre ţeava descoperită în Năvodari, care deversa în mare, în urma unor controale efectuate în luna martie. Aceasta a explicat că ţeava era „ataşată” de o construcţie ilegală, o cherhana, ridicată pe un teren unde construcţiile definitive sunt interzise, conform documentaţiei legale existente.
Buzoianu a menţionat că Prefectura Constanţa a acţionat în instanţă atât Primăria Năvodari, cât şi firma responsabilă de construcţia cherhanalei, solicitând anularea autorizaţiei de construcţie. „Ţeava care a făcut înconjurul internetului a divizat opinia publică, iar unii politicieni afirmau că ducea doar apă de epuisment. Porcăriile nu s-au terminat cu ţeava îngropată; acestea au dus către alte ilegalităţi mai mari”, a declarat Buzoianu.
Inspectoratul de Stat în Construcţii a confirmat că atât certificatul de urbanism, cât şi autorizaţia de construire emise de Primăria Năvodari în 2023 şi 2024 sunt nelegale, solicitând anularea acestora. În certificatul de urbanism se precizează că terenul se află în zona de ţărm și este rezervat pentru promenadă, conform OUG nr. 202/2002, unde construcţiile definitive sunt interzise.
Buzoianu a subliniat că ţeava descoperită era îngropată ilegal și conducea către o construcţie ilegală, având în vedere că documentele stipulau clar interdicţia construirii în acea zonă. Prefectura Constanţa a acţionat deja în judecată pentru anularea autorizaţiei de construcţie a cherhanei.
În martie, Ministerul Mediului anunţa descoperirea unui rezervor de gaz îngropat pe plaja din Năvodari, având o capacitate de 2.600 de litri, amplasat ilegal de operatorul economic care administrează terasa din zonă. Acesta a fost găsit avariat de un utilaj în timpul lucrărilor de pregătire a plajei. Ulterior, au fost identificate şi alte instalaţii ilegale, inclusiv fose septice îngropate în nisip, pe plajele din Năvodari.
