Constanța renunță din nou la taxa pentru ocuparea domeniului public, la solicitarea prefectului
La câteva zile după victoria avocaților care au contestat noul regulament privind taxele și impozitele din municipiul Constanța, a fost înregistrată o nouă victorie în instanță, referitoare la anularea aceleași taxe. Hotărârea Consiliului Local al municipiului Constanța nr. 462/23.12.2025, care stabilește impozitele și taxele pentru anul 2026, a fost contestată prin două acțiuni în instanță.
Pe de o parte, mai mulți avocați au cerut anularea anexei referitoare la implementarea taxei de 200 de lei pentru șoferii care ocupă domeniul public. În același timp, Prefectura Constanța a solicitat același lucru într-un dosar separat. Primul dosar a fost soluționat favorabil pe 19 iunie, iar acțiunea prefectului a fost soluționată favorabil pe 24 iunie.
Decizia instanței a fost următoarea: ”Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul PREFECTUL JUDEŢULUI CONSTANŢA în contradictoriu cu pârâtul CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI CONSTANŢA. Anulează în parte Hotărârea Consiliului Local al municipiului Constanţa nr. 462/23.12.2025 privind stabilirea impozitelor şi taxelor la nivelul municipiului Constanţa în anul 2026, respectiv dispoziţiile Capitolului I din Anexa nr. 6, intitulat „Taxa pentru utilizarea domeniului public sau privat al municipiului Constanţa”. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea de recurs urmând a fi depusă la Tribunalul Constanţa – Secţia de contencios administrativ şi fiscal. Pronunţată astăzi 24.06.2026 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.”
Ambele sentințe pot fi atacate la Curtea de Apel Constanța.
