Alexandru Micu, goalkeeperul de la Axiopolis Cernavodă, își croiește drumul spre Liga a 2-a!
După trei sezoane petrecute în tricoul Șoimilor, în care a crescut semnificativ și a căpătat experiență, Alexandru-Cristian Micu, un tânăr de 19 ani, s-a transferat într-un eșalon superior, la Cetate Suceava.
Axiopolis Cernavodă, care se menține fără emoții la nivelul Ligii a 3-a, are ca obiectiv creșterea tinerilor jucători constănțeni, oferindu-le șansa de a juca meci de meci și a avansa în carieră. Stabilitatea și condițiile bune asigurate de conducerea clubului, susținută de autoritățile locale, reprezintă fundamentul unui mediu propice pentru performanță. Un exemplu elocvent este Alexandru-Cristian Micu, care va evolua din sezonul viitor în Liga a 2-a.
Crescut la Academia Hagi, Micu a avut o scurtă experiență la KV Mechelen în Belgia și a venit la Axiopolis Cernavodă la nici 16 ani. Treptat, a câștigat locul de titular între buturi prin evoluțiile sale remarcabile. Pe parcursul anilor petrecuți la Cernavodă, a acumulat experiență, iar prestațiile din ultima ediție de campionat au atras atenția mai multor echipe din Liga a 2-a. Dintre ofertele primite, Micu a optat pentru cea de la Cetatea Suceava, unde va fi antrenat de Petre Grigoraș, cel care i-a oferit șansa debutului la seniori în poarta Șoimilor.
„Mă bucur că Alex a făcut un pas înainte și va juca în liga secundă. Este un portar foarte tânăr, talentat și serios, astfel că are un viitor frumos în față. Pentru noi, este o confirmare a faptului că la Cernavodă se muncește bine, că ne îndeplinim obiectivul de a crește tineri fotbaliști din această zonă și că sunt condițiile necesare pentru a face performanță”, a declarat Gică Mina, antrenor cu portarii și fost antrenor principal la Axiopolis Cernavodă.
