Alertă pe litoral: Peste 80 de delfini au murit eșuați pe plajele românești începând cu anul acesta
Situație îngrijorătoare pe litoralul românesc, unde numărul delfinilor găsiți eșuați pe plaje continuă să crească. De la începutul anului, au fost raportate deja 82 de cazuri, de aproape două ori mai mulți decât în tot anul 2024. Cinci exemplare au fost găsite numai în ultimele zile.
Potrivit specialiștilor, pescuitul intensiv, un virus și traficul naval din Marea Neagră ar putea fi cauzele acestei situații alarmante. Biologul marin Răzvan Popescu Mirceni a declarat că „foarte probabil este vorba despre reluarea efortului intensiv de pescuit” și că „suspectăm că ar putea fi vorba și de un potențial agent patogen, care să fie contagios. O epizootie, echivalentul epidemiei din lumea animală”.
Un conducător de ambarcațiune a menționat că „din cauza plaselor de pescari, braconierii care își montează în larg sistemul de carmace, pentru a prinde calcan și alte specii de pește, populația de delfini s-a înmulțit mult în Marea Neagră”.
Adrian Bâlbă, doctor în științe, a subliniat că „există posibilitatea coliziunii cu ambarcațiuni numeroase, tot mai numeroase, tot mai frecvente în Portul Constanța” și a sugerat că „trebuie să luăm niște măsuri, să găsim niște soluții, niște repelenți sonoacustici, care să fie montați pe aceste ambarcațiuni și care să îndepărteze cetaceele”.
Unii biologi cred că un alt factor ar putea fi explozia dronei maritime în zona portului Constanța. Răzvan Popescu Mirceni a afirmat că „am înregistrat, după explozia care a avut loc în Portul Constanța, un comportament, putem spune, interesant a unui grup de marsuini care se hrăneau la o zi, două după ce a avut loc explozia respectivă cu peștele, cel mai probabil, mort”.
Astfel, numărul delfinilor găsiți morți pe litoralul românesc continuă să crească, ridicând semne de întrebare cu privire la sănătatea ecosistemului marin din Marea Neagră.
