Timpul a scurs: aproape 3 ani de când instanța a declarat că faptele fostului lider al DSVSA Constanța sunt prescrise
Fostul șef al DSVSA Constanța, Geronimo Răducu Brănescu, așteaptă pronunțarea în dosarul în care a fost trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție pe 24 iunie 2026. În august 2023, magistrații au decis încetarea procesului penal pe motiv că a intervenit prescripția răspunderii penale.
Geronimo Brănescu a fost trimis în judecată pe 15 aprilie 2022, iar pe 25 august 2023, instanța a hotărât încetarea procesului penal. Decizia nu a fost definitivă, iar la apel, magistrații Curții de Apel Constanța au decis reîntoarcerea dosarului la instanța de fond. Dosarul s-a reîntors la Tribunalul Constanța pe 10 iunie 2024, iar pronunțarea a fost amânată pentru 24 iunie 2026.
Conform procurorilor Anticorupție, în decembrie 2014, Brănescu ar fi achiziționat direct, fără licitație deschisă sau altă procedură legală, trei bunuri care alcătuiau un grup electrogen, la prețul total de 398.000 de lei. Bunurile respective ar fi fost achiziționate de instituția publică la prețuri mult mai mari decât cele reale, cu un exemplu în care pentru o componentă a fost plătit un preț de 19,5 ori mai mare decât cel de achiziție.
Prejudiciul cauzat Autorității Naționale Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) este de 264.485 de lei, reprezentând diferența între prețul real al bunurilor și prețul plătit. ANSVSA s-a constituit parte civilă în cauză.
