Meloni se răzgândește în fața lui Trump și propune restabilirea legăturilor cu SUA
Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a declarat marți că relațiile cu Statele Unite trebuie să revină la normal, după o confruntare publică recentă cu președintele Donald Trump. „Nu intenționez să alimentez în continuare această dispută”, a afirmat Meloni într-un interviu acordat cu ocazia unui eveniment organizat la Roma.
Vineri, Meloni l-a acuzat pe Trump, fostul ei aliat apropiat, că a inventat o poveste, după ce președintele SUA a declarat pentru un post de televiziune italian că ea l-ar fi „implorat” să facă o fotografie împreună la recentul summit al G7 din Franța. Trump a insistat sâmbătă că șefa guvernului italian i-a cerut „din nou și din nou” să facă o fotografie.
„Popularitatea ei în Italia este la pământ, posibil pentru că a întors spatele Statelor Unite – o țară care iubește și protejează cu adevărat Italia – refuzând să împiedice Iranul să obțină sau să dezvolte o armă nucleară”, a susținut Trump, referindu-se la poziția Meloni față de politica externă.
Ulterior, Meloni a deplâns atacurile verbale formulate la adresa ei de președintele american, caracterizându-le ca fiind „absurde”. „Cât despre popularitatea mea, faptul că sunt prietena ta nu a ajutat-o deloc, nici nu depinde de relația mea cu tine. Popularitatea mea depinde de capacitatea mea de a apăra interesul național al Italiei, iar aceasta este exact ceea ce am făcut mereu”, a scris ea într-o postare pe Instagram.
