„Cine a fost învins de George Simion: detaliile oferite de Kelemen Hunor”
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marţi, într-o intervenţie la Palatul Cotroceni, că George Simion a reuşit să le ofere şah-mat tuturor participanţilor la votul pentru învestirea guvernului Veştea. Kelemen Hunor a subliniat că, până în ultima clipă, Simion a menţinut o stare de tensiune în rândul celor care aşteptau rezultatele voturilor.
„Tuturor. Toată lumea a primit şah-mat”, a declarat Hunor, explicând că unii aşteptau trecerea guvernului din diverse motive. El a afirmat că este important să recunoşti când eşti învins, menţionând că „asta este viaţa”.
Kelemen Hunor a adăugat că, în opinia sa, Adrian Veştea nu ar fi trebuit să accepte invitaţia lui George Simion, care a fost liderul AUR. De asemenea, în plenul reunit de luni seară, preşedintele UDMR a recunoscut talentul lui Simion, afirmând: „Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”, menţionând că parlamentarii UDMR vor părăsi sala fără a exprima votul.
