Președintele Cehiei acționează în instanță premierul din cauza prezenței la summitul NATO
Președintele ceh, Petr Pavel, a intentat o acțiune în justiție împotriva prim-ministrului Andrej Babiš, contestând decizia acestuia de a nu-l include în delegația guvernamentală care va participa la summitul NATO de la Ankara, din luna iulie. Acest conflict a fost adus în fața Curții Constituționale a Cehiei, care urmează să examineze cazul miercuri.
Acțiunea legală depusă de Pavel solicită clarificarea autorității care decide dacă șeful statului poate participa la summitul NATO. Pavel a susținut că Babiš încearcă să-l „excludă” de la summit, „limitând astfel rolul care i-a fost conferit de Constituție.” El a subliniat că predecesorii săi au participat la toate summiturile NATO anterioare și că el însuși a fost prezent la fiecare dintre reuniunile Alianței de la preluarea mandatului în 2023.
După luni de dispute privind reprezentarea Pragai la Ankara, Babiš a anunțat luni că președintele nu se poate alătura delegației oficiale, motivând că „acest summit va fi diferit de cele anterioare.” În cadrul viitoarei reuniuni, prim-ministrul va trebui să-și justifice decizia de a reduce cheltuielile militare de bază la aproximativ 1,8% din PIB, sub ținta de 2% stabilită de NATO. Excluderea lui Pavel de la reuniune ar putea fi legată de opoziția acestuia față de reduceri, pe care le-a considerat „iresponsabile.”
Marți, Babiš a declarat că, deși „respectă” decizia președintelui de a intenta un proces, nu „consideră că este o idee bună.” El a afirmat: „Nu este potrivit ca oficialii constituționali să intenteze procese unul împotriva celuilalt.”
Disputa reprezintă cea mai recentă escaladare a relației tensionate dintre cei doi politicieni, care s-au confruntat în alegerile prezidențiale din 2023. Pavel a insistat că acest conflict „nu se referă de fapt la un singur loc la o întâlnire internațională”, ci la separarea puterilor. „Dacă nu aș apăra aceste puteri, aș purta o parte din responsabilitatea pentru deschiderea largă a ușii către o restrângere arbitrară și mai mare a puterilor funcționarilor constituționali,” a declarat el.
