Rusia contestă imparțialitatea SUA și solicită reluarea discuțiilor cu Ucraina
Rusia este pregătită să reia negocierile cu Ucraina, însă consideră că Statele Unite nu mai pot fi privite drept un „mediator imparțial” în conflict, a declarat marți ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov. Acesta a afirmat că Rusia rămâne deschisă dialogului cu Kievul, așa cum a fost și în trecut.
Lavrov a subliniat că SUA s-au îndepărtat de rolul de „mediator imparţial” în negocierile menite să pună capăt războiului din Ucraina, care durează de peste patru ani. Rusia este dispusă să reia negocierile de pace cu Ucraina din punctul în care acestea au fost întrerupte. „Suntem gata să vorbim cu Kievul, aşa cum am fost întotdeauna”, a declarat Lavrov, referindu-se la discuţiile care au avut loc la Istanbul imediat după începutul războiului în 2022 și care au fost reluate în 2025.
Ministrul de externe rus a criticat acțiunile Statelor Unite, afirmând că acestea par să renunțe la orice pretenție de a juca un rol de mediator imparțial, optând în schimb pentru intensificarea presiunii sancțiunilor asupra Rusiei. De asemenea, Lavrov a menționat că, de la revenirea lui Donald Trump la putere în 2025, SUA s-au poziționat ca mediator în negocierile dintre Kiev și Moscova, însă aceste discuții nu au avut progrese concrete până în prezent, fiind într-un impas de la declanșarea războiului în Orientul Mijlociu la sfârșitul lunii februarie.
Președintele american a declarat recent, în cadrul summitului G7 din Franța, că Rusia „ar trebui să încheie un acord”, iar Washingtonul ar putea reimpune sancțiunile ridicate anterior, ceea ce a fost interpretat ca un „viraj” neașteptat în favoarea Ucrainei. Lavrov a adăugat că, prin acordarea de sprijin militar Kievului, „Europa redevine principala amenințare la adresa păcii și securității mondiale”.
În același timp, Serghei Lavrov a acuzat Kievul că încearcă să implice Belarusul în acțiuni belicoase directe, avertizând că Moscova va oferi sprijin Minskul în conformitate cu acordurile de securitate bilaterale. „Este vorba evident de a implica direct Belarusul în conflict și de a extinde geografia acțiunilor militare, împiedicând astfel posibilitățile de a se ajunge la o soluție politico-diplomatică a conflictului”, a spus el.
Lavrov a menționat că, din martie 2025, între Rusia și Belarus există un acord privind garanțiile de securitate în cadrul Uniunii Statale. „Suntem dispuși să luăm întregul set de măsuri prevăzute de acord pentru a asigura securitatea aliatului nostru”, a adăugat el. Recent, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a dat un ultimatum președintelui belarus Aleksandr Lukașenko, cerându-i să demonteze echipamentele care, conform Kievului, ghidează dronele rusești, avertizând că, în caz contrar, o va face Ucraina.
