Vlad Virgil, liderul rețelei „Fabrica de Moșteniri”, rămâne în arest la domiciliu
Vlad Virgil, capul rețelei ”Fabrica de Moșteniri”, a crezut că va scăpa de arestul la domiciliu, după ce instanța de fond i-a înlocuit măsura. Totuși, pe 23 iunie 2026, judecătorii au admis contestația formulată de DIICOT.
Decizia instanței a fost: „Admite contestația formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – D.I.I.C.O.T – Serviciul Teritorial Constanţa împotriva încheierii din data de 17 iunie 2026 pronunţată de judecătorul de cameră preliminară din cadrul Curţii de Apel Constanţa – Secţia Penală şi pentru Cauze Penale cu Minori şi de Familie în dosarul nr. 639/36/2025/a15. Desființează, în totalitate, încheierea penală atacată, reține cauza spre rejudecare și, în fond, respinge cererea de înlocuire a măsurii arestului la domiciliu față de inculpatul Vlad Virgil cu măsura preventivă a controlului judiciar. Menține măsura preventivă a arestului la domiciliu față de inculpatul Vlad Virgil pentru o durată de 30 de zile, începând cu data de 23 iunie 2026 până la data de 22 iulie 2026, inclusiv.”
Potrivit rechizitoriului din data de 8 decembrie 2025, procurorii DIICOT au trimis în judecată 26 de inculpați, dintre care 11 erau sub măsura arestului la domiciliu, iar unul în stare de arest preventiv. Aceștia sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, abuz în serviciu, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, mărturie mincinoasă și spălare a banilor. Instanța a fost solicitată să anuleze 105 documente, inclusiv contracte de vânzare – cumpărare și testamente, și să oblige inculpații la plata cheltuielilor judiciare de 440.000 lei.
Grupul infracțional, condus de Vlad Virgil, notarul Daniela Stamule și executorul judecătoresc Vasile Deacu, a funcționat până pe 8 iulie 2025, având ca scop dobândirea frauduloasă a imobilelor deținute de persoane vulnerabile, în vârstă și cu diagnostice precum demență, Alzheimer sau Parkinson.
