Cabinetul de coaliție din Lituania a făcut un pas înapoi și și-a prezentat demisia
Guvernul de coaliție de centru-stânga din Lituania, condus de prim-ministrul Inga Ruginiene, și-a prezentat marți demisia. Această decizie a fost luată pentru a permite formarea unei noi alianțe guvernamentale de trei partide, după excluderea recentă a partidului populist Zorii Nemunas ca partener. Aceasta este a doua oară când un executiv se dizolvă după alegerile din 2024.
Ruginiene va conduce un guvern interimar până când se va forma o nouă coaliție, care va fi condusă de colegul ei, Mindaugas Sinkevicius, liderul Social-Democraților (LSDP). Demisia actualului Executiv era de așteptat, având în vedere că, pe 18 mai, trei partide politice lituaniene de orientare ecologistă și de centru-stânga au semnat un acord de coaliție condus de Sinkevicius.
